Ponekad su sitne promjene upravo ono što može napraviti veliku razliku u našem životu. Mel Robbins govori o takvim promjenama u svom podcastu ‘9 malih stvari koje će napraviti iznenađujuće veliku razliku’. Znajući da mnogi nemaju vremena za slušanje podcasta, odlučili smo podijeliti ključne savjete kako biste ih lako mogli primijeniti u svom životu.
1. Stav prema uspjehu određuje rezultat
Ili, kako ona kaže – ako misliš da možeš ili ako misliš da ne možeš – u pravu si.
Ovo je nekako primjenjivo na sve i radi se o mindsetu, odnosno stavu kojeg imate prema bilo čemu u životu. Ako mislite da nešto ne možete nećete ni pokušati i naravno da nećete u tome uspjeti. A ako mislite da nešto možete – probaćete i radićete na tome. Polako, korak po korak, prilagođavajući se, ali ćete raditi. I to je primjenjivo na sve – od dijete do traženja posla.
2. Planirajte 9 sati za 8 sati sna
San je jedan od osnovnih stubova našeg zdravlja. Postoje mnoge studije koje to dokazuju i ako niste ništa o tome slušali preporučujemo vam da poslušate bar ovaj podcast (na našem je jeziku). Optimalan san je nekih 8 sati spavanja, ali to znači da morate uračunati u to vrijeme i koliko vam je potrebno za uspavljivanje. Za većinu ljudi, uspavljivanje traje oko 15-25 minuta, a ponekad i više. Zato planirajte da u krevet odete malo ranije i zapamtite – telefon prije spavanja odmaže uspavljivanju – knjiga je puno bolji izbor ako već trebate nešto.
3. Izaći napolje i izložiti se suncu odmah po ustajanju
Da bi mozak dobio informaciju o tome da je dan i da je vrijeme za aktivnost. Pomaže i jako svjetlo, ako ne možete napolje – a to je korisno znati i za ovo vrijeme kad ustajemo prije nego svane. Na taj način mi u stvari “programiramo” svoj cirkadijalni sat, a to je ono po čemu nam se organizam orjentiše.
4. Šetnja je rješenje za većinu vaših problema
Ali ne na način da ćete ih šetnjom riješiti, nego da ćete šetnjom sebe dovesti u stanje da bolje razmišljate i sagledate ono što vas muči. Zato je preporuka da kad dobijete neke loše vijesti – izađete i prohodate. Kad zaglavite s nekim poslom i mučite se oko nečeg – napravite pauzu i prošetajte. 10 minuta šetnje će učiniti čudo, samo što to nije čudo nego stvarno radi i pomaže.
5. Prestanite pričati
Ne stalno, naravno. Nego, jednostavno, manje pričajte i više slušajte. Tako učite, tako bolje čujete druge, tako dobijate nove uvide. Posebno u velikim grupama i kad puno ljudi priča – slušajte, nemojte govoriti.
6. Vratite stvari tamo gdje im je mjesto
Ovo je mali trik koji pomaže boljoj organizaciji. Nemojte čekati da vam se skupi puno stvari pa da onda morate odvojiti pola dana da spremite kuću ili kancelariju – sklanjajte stvari usput, kad ih ugledate. Za svaku stvar će vam trebati minut, a kad vam to postane navika, imaćete skoro stalno uredno i pregledno okruženje.
7. Sačekajte sedmicu (kod impulsivnih kupovina)
Ako dobijete potrebu da nešto kupite i čini vam se da vam baš to jako treba – sačekajte sedmicu. Nemojte odustati od kupovine, sve isplanirajte ako vam je tako lakše, ali recite sebi da ćete sačekati 7 dana i onda vidjeti da li vam je to jednako potrebno i tada. Ovakvo odlaganje zadovoljstva kupovine posebno pomaže kod impulsivnih kupovina i kod stiske s novcem (a ko je nema?) i pomoći će vam da “prosijete” nepotrebne od stvarno potrebnih kupovina. I nemojte instalirati aplikaciju “Temu” – o tome zašto čitajte ovdje.
8. Vježbajte kontakt očima primjećujući boju očiju
Znate kako kažu da je važno kod razgovora s nekim da ga gledate u oči? A to nije svakom prirodno niti navika. E pa ovo može pomoći – potrudite se da primijetite nečiju boju očiju dok razgovarate i to će vas navesti da ga / je gledate u oči. Uočavanje boje očiju može pomoći u održavanju kontakta očima. Osim što pomaže u povezivanju s drugima, to može biti i mali trik za smirivanje nervoze u razgovoru. A ako su posebno lijepe ili neobične boje, možete svakako uputiti i kompliment. Naravno, ako je primjereno.
9. Smijte se
Smijeh je ono što otapa i najgrublja lica i raspoloženja. Nije svakome navika da se smije, ali upravo zato ga treba vježbati. Kao uspravno držanje leđa, kako reče Mel u podcastu. Smite se, osmjehujte se, sve dok vam to ne pređe u naviku. Koristiće vam i izgledaćete, a i osjećati se vedrije i bolje.
Ako su vas ovi savjeti inspirisali, isprobajte jedan od njih već danas i primijetite promjene. A ako želite čuti više, link za cijelu epizodu je ispod.